BOTOKS czyli toksyna botulinowa

Być może słyszałeś już wiele na temat zabiegów z użyciem botoksu (czyli toksyny botulinowej)
od przyjaciół, rodziny, znajomych, z reklam w prasie i telewizji albo widziałeś jego efekty uboczne
w magazynach plotkarskich. Zapewne jest jeszcze wiele niejasności, które należy wyjaśnić.

Na rynku polskim dopuszczone do obrotu są trzy preparaty toksyny botulinowej typu A:

  • Botox/Vistabel
  • Azzalure/Dysport
  • Bocouture

Jednostką, którą lekarze posługują się w trakcie terapii z użyciem toksyny botulinowej są unity. Preparaty dostępne są w postaci proszku do iniekcji i zawierają różne stężenie substancji aktywnej: 1 jednostka Botox/Vistabel=1 jednostka Bocouture=2,5 jednostki Azzalure. Jeśli zatem mamy wskazania do podania w jedno miejsce wkłucia czterech jednostek Botoxu, to w przypadku zastosowania Azzalure stosujemy dziesięć jednostek. W praktyce obserwuje się, że preparaty mogą dawać różne reakcje u pacjenta tzn. siła i zasięg działania mogą być odmienne, jednak nie ma dostatecznych badań klinicznych, które potwierdzałyby tę zależność. Dlatego przyjmuje się, że preparaty Botox/Vistabel oraz Bocouture mają zbliżony stopień penetracji wynoszący średnio 3,5 cm, natomiast Azzalure ma nieco większy i wynosi on średnio 4,5 cm.

Pierwsze użycie toksyny botulinowej do celów medycznych nastąpiło w 1989 roku, natomiast zastosowanie do celów estetycznych znalazła ona dopiero w 2002 roku. W 2013 roku w samych Stanach Zjednoczonych wykonano prawie 5 milionów zabiegów z jej użyciem, co uczyniło toksynę botulinową najpopularniejszą niechirurgiczną procedurą estetyczną.

Toksyna botulinowa typu A używana jest najczęściej do: zmniejszenia napięcia mięśni np. w bruksizmie, likwidacji nadpotliwości, oraz do celów kosmetycznych w likwidacji zmarszczek mimicznych.

Toksyna botulinowa używana jest do odwracalnego wygładzenia:

  • lwiej zmarszczki zwanej też zmarszczką gniewu, czyli bruzdy tworzącej się pomiędzy brwiami nadającej twarzy zmęczonego, groźnego i niezadowolonego wyrazu;
  • kurzych łapek, czyli zmarszczek wokół oczu; zmarszczek uwagi, czyli poziomych zmarszczek czoła;
  • zmarszczek powieki dolnej;
  • zmarszczek króliczych, czyli zmarszczek nosa;brody brukowanej, czyli zmarszczek brody;
  • linii marionetki;
  • zmarszczek wargi górnej i dolnej;
  • likwidacji uśmiechu dziąsłowego;
  • do podniesienia brwi, powiększenia oka.

Nie należy mylić botoksu z wypełniaczami. Wypełniacze działają w inny sposób, unosząc tkanki dzięki czemu bruzdy i zmarszczki znikają (Restylane, Juvederm, Radiesse, Regenyal, Erelle).

Czy zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest dla mnie odpowiedni?

Nie powinieneś korzystać z botoksu, jeśli:

  • masz alergie na składniki preparatu
  • masz infekcje skórne w miejscu wkłucia np. aktywny trądzik, opryszczka
  • masz skłonność do tworzenia się bliznowców
  • cierpisz na ALS, miastenię, zespół Lamberta-Eaton’a lub inna chorobę układu nerwowego i/lub mięśniowego
  • masz problemy z układem oddechowym np. astmę w okresie zaostrzenia
  • masz problemy związane z krzepnięciem krwi
  • planujesz poddać się w najbliższym czasie zabiegom chirurgicznym
  • niedawno miałeś wykonywany zabieg chirurgiczny w obrębie twarzy
  • masz opadającą powiekę
  • przyjmowałeś w ostatnim czasie niektóre leki (np.antybiotyki, antykoagulanty, NLPZ), suplementy lub witaminy

Ze względu na brak odpowiednich badań klinicznych nie zaleca się stosowania toksyny botulinowej u kobiet w okresie ciąży i karmienia.

Jak działa toksyna botulinowa?

Zmarszczka na powierzchni skóry typowo tworzy się prostopadle do przebiegu skurczów mięśnia znajdującego się pod jej powierzchnią. Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana bezpośrednio w mięsień, blokując impulsy nerwowe do jego tkanki. Aktywność mięśnia zostaje zmniejszona, co prowadzi do redukcji zmarszczki oraz daje efekt gładkiego wyglądu skóry.

Czas działania.

Pierwszy efekt zauważalny jest po upływie 24-48 godzin od podania preparatu. Po około dwóch tygodniach osiągane jest ostateczne działanie toksyny botulinowej. Efekt działania utrzymuje się 3-5 miesięcy. Nie należy podawać preparatów częściej niż co 3 miesiące, ze względu na ryzyko uodpornienia się na działanie toksyny i brak powodzenia terapeutycznego w przyszłości. W przypadku leczenia nadpotliwości obserwowane jest istotnie dłuższe działanie. Remisja następuje dopiero po 6-12 miesiącach, a u niektórych osób nawet po 18 miesiącach. W przypadku leczenia bruksizmu mięsień obkurcza się wciągu 4-6 tyg, co daje efekt wysmuklenia twarzy. Zabieg należy powtórzyć po upływie pół roku i stosować regularnie przez 2 lata.

Czy zabieg jest bolesny?

Do zabiegu używane są bardzo cienkie igły, które są stosowane także w leczeniu cukrzycy, co gwarantuje bezbolesną i niepowodującą traumy iniekcję. U szczególnie wrażliwych pacjentów stosujemy miejscowe znieczulenie powierzchowne w postaci maści lub schładzamy zimnym okładem. Iniekcje zazwyczaj nie powodują bólu. Może się jednak zdarzyć, że mniejsze, powierzchowne naczynko krwionośne zostanie nakłute i powstanie niewielki krwiak. Na życzenie pacjenta dany obszar zostaje schłodzony przy użyciu zimnego kompresu.

Jak przygotować się do zabiegu?

W dniu wykonywania zabiegu pacjent nie powinien nakładać makijażu. Przez 7 dni poprzedzających zabieg nie należy przyjmować NLPZ (np.Ibuprom, Polopiryna).

Koszt zabiegu.

Koszt zabiegu ustalany jest indywidualnie z pacjentem i uzależniony jest od dawki oraz rodzaju preparatu toksyny botulinowej.

Jeśli nasuwają Ci się jakieś pytania, prosimy o kontakt.