Leczenie bruksizmu

Bruksizm to przypadłość określana jako niekontrolowane zgrzytanie i zaciskanie zębów, zarówno w ciągu dnia jak i w trakcie snu, co może prowadzić do bolesnych dolegliwości oraz poważnych problemów dentystycznych. Przewlekłe zgrzytanie zębami może powodować bóle głowy, uszu, twarzy, a nawet migreny. Problemy dentystyczne związane z bruksizmem obejmują m.in. utratę szkliwa, nadwrażliwość zębów, pękanie zębów. Osoby u których objawy występują w nocy często budzą się z bólem żuchwy. Nadmierny rozrost mięśni żwaczy, to kolejny efekt uboczny bruksizmu, prowadzi do defektu estetycznego w postaci kwadratowego kształtu twarzy. Leczenie przy użyciu toksyny botulinowej typu A prowadzi do ogromnej ulgi dla pacjenta związanej z pozbyciem się powyższych dolegliwości. Kondycja psychiczna ulega poprawie. Dodatkowo obserwuje się korzystny efekt estetyczny związany z wygładzeniem linii żuchwy i nadaniem twarzy łagodnego, owalnego kształtu.

Toksyna botulinowa kontra konwencjonalne metody leczenia

Toksyna botulinowa typu A jest doskonałym rozwiązaniem w leczeniu nadmiernej aktywności mięśniowej. Pozostałe metody leczenia, stosowane dotychczas, nie odnoszą się do źródła problemu. Pomimo, że tradycyjne leczenie stomatologiczne zapobiega niszczeniu zębów przez osoby dotknięte nocnymi objawami bruksizmu, jest ono mało skuteczne w zapobieganiu bolesnym skutkom choroby.

Procedura

Poprzez wstrzyknięcie niewielkiej dawki toksyny botulinowej bezpośrednio w oba mięśnie żwacze, osłabia się ich siłę dostatecznie, aby zlikwidować mimowolne zgrzytanie i zaciskanie zębów, a jednocześnie nie wpłynąć na zdolność do żucia pokarmów ani mimikę twarzy. Dochodzi również do zmniejszenia, a nawet całkowitego wyeliminowania pozostałych dolegliwości związanych z bruksizmem.

Skuteczność metody

Pomimo tego, że toksyna botulinowa nie jest zarejestrowana jako lek w bruksizmie, jej zastosowanie pozwala na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości towarzyszących chorobie. Szczególnie dobre efekty można osiągnąć w terapii łączonej z metodami konwencjonalnymi.

Kiedy pojawia się efekt?

Pierwsze efekty są zauważalne po 72h, aby w pełni rozwinąć się w ciągu 2-4 tyg. po zabiegu i utrzymują się 3-4 miesiące.

Ile trwa zabieg?

Zabieg trwa 15-20 min.