Leczenie nadpotliwości
Toksyna botulinowa typu A wykazuje odwracalne działanie mające na celu czasowe blokowanie wydzielania substancji odpowiedzialnej za aktywację gruczołów potowych. Dzięki temu hamuje pocenie się na obszarze skóry poddanej kuracji. Iniekcje wykonywane są płytko, co oznacza, że lek wstrzykuje się tuż pod powierzchnią skóry, gdzie pozostaje. Badania wykazują, że leczenie nadpotliwości pach, dłoni, stóp, głowy, twarzy i innych stosunkowo małych powierzchni ciała (np. pod biustem) przy użyciu toksyny botulinowej jest skuteczne i bezpieczne. Efekty leczenia zaczynają być widoczne i odczuwalne już po 2-4 dniach, a efekt ostateczny kształtuje się w ciągu ok 2 tygodni. Wyniki leczenia utrzymują się zazwyczaj 4-12 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet 14 miesięcy. Statystyki z przeprowadzonych badań klinicznych wykazują, że regularne stosowanie terapii z użyciem toksyny botulinowej jest bezpieczne i skuteczne, w rezultacie powoduje znaczące, trwałe ustąpienie objawów nadpotliwości oraz poprawę codziennego funkcjonowania i jakości życia. Mimo, iż pocenie się jest jedną z podstawowych funkcji organizmu i odpowiada za termoregulację, obszary poddawane zabiegowi stanowią jedynie niewielki procent w udziale całego organizmu (pod pachami znajduje się jedynie ok 2% gruczołów potowych). Tymczasowe zaprzestanie funkcjonowania tych gruczołów potowych, nie wpływa zatem na termoregulację organizmu. Wyrównawcze pocenie się (wzmożone pocenie na innych obszarach ciała) nie występuje.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Nie powinieneś korzystać z botoksu, jeśli:
- masz alergie na składniki preparatu
- masz infekcje skórne w miejscu wkłucia np. aktywny trądzik, opryszczka
- masz skłonność do tworzenia się bliznowców
- cierpisz na ALS, miastenię, zespół Lamberta-Eaton’a lub inna chorobę układu nerwowego i/lub mięśniowego
- masz problemy z układem oddechowym np. astmę w okresie zaostrzenia
- masz problemy związane z krzepnięciem krwi
- planujesz poddać się w najbliższym czasie zabiegom chirurgicznym
- niedawno miałeś wykonywany zabieg chirurgiczny w obrębie twarzy
- masz opadającą powiekę
- przyjmowałeś w ostatnim czasie niektóre leki (np.antybiotyki, antykoagulanty, NLPZ), suplementy lub witaminy
Ze względu na brak odpowiednich badań klinicznych nie zaleca się stosowania toksyny botulinowej u kobiet w okresie ciąży i karmienia.
Przebieg zabiegu
Zabieg musi być przeprowadzony w gabinecie lekarskim i zajmuje stosunkowo niewiele czasu (ok 15 min) i nie wymaga rekonwalescencji ani zwolnienia z pracy. Należy powstrzymywać się od intensywnych ćwiczeń, solarium i sauny przez minimum 3 dni po zabiegu. Przed zabiegiem wykonuje się test Minora, który pozwala na dokładne określenie obszaru, który należy poddać procedurze. Zabieg polega na płytkim podawaniu cienką igłą małych dawek toksyny botulinowej, w miejscy gdzie występuje nadmierne pocenie (nakłucia co 1-2 cm).
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg jest dość bolesny i wymaga znieczulenia, najczęściej miejscowego w postaci maści lub kremu.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przez 7 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków przeciwzapalnych (NLPZ). W dniu zabiegu nie należy golić pach.
Koszt zabiegu
Koszt zabiegu jest ustalany w trakcie konsultacji z lekarzem i zależy od obszaru oraz koniecznej do uzyskania dobrego efektu pozabiegowego liczby jednostek toksyny botulinowej.