Powiększanie i modelowanie ust

Wargi jako symbol zmysłowości, mogą wpływać na atrakcyjność człowieka. Posiadanie pełnych, sprężystych, symetrycznych ust o wyraźnie zarysowanych konturach i świeżej barwie czerwieni wargowej jest oznaką dobrego zdrowia, młodości i piękna. Jeśli od urodzenia posiadasz wąskie usta lub ich zmniejszenie jest wynikiem procesów starzenia, musisz wiedzieć, że istnieje wiele sposobów na ich powiększenie i wymodelowanie, a także ożywienie czerwieni wargowej. Wypełnienie ust z użyciem materiałów naturalnych lub pozyskiwanych przy pomocy metod biotechnologicznych może na wiele miesięcy uczynić je pełnymi i podkreślić lub poprawić ich naturalny kształt. Dla osób nastawionych na trwałe rezultaty zalecane są korekcje z użyciem implantów wykonywane przez chirurgów plastycznych. Każdego roku tysiące osób poddaje się udanym zabiegom powiększenia i modelowania ust, których efekty są satysfakcjonujące.

Kiedy rozważyć powiększenie ust?

  1. Jeśli posiadasz naturalnie wąskie usta, które znikają podczas uśmiechu.
  2. Z wiekiem twoje usta uległy zmniejszeniu i straciły dawną objętość, a wokół nich pojawiły się zmarszczki.
  3. Wygląd twoich ust wpływa na obniżenie twojego samopoczucia i samooceny.
  4. Pełniejsze, większe usta nadadzą odpowiednie proporcje oraz harmonię całej twarzy.
  5. Jeśli chcesz poprawić asymetrię w obrębie ust, ich kształt lub zlikwidować tzw. „uśmiech dziąsłowy.

Jeśli jesteś ogólnie zdrowy, masz pozytywne nastawienie oraz realistyczne oczekiwania, to znaczy, że jesteś odpowiednim kandydatem do zabiegu.

Jeśli nie będziesz zadowolony z efektu końcowego, może on zostać skorygowany poprzez podanie większej ilości wypełniacza lub jego usunięcie poprzez rozpuszczenie.

Jak wygląda zabieg?

Istnieje wiele różnych metod powiększania ust. Ważna jest staranna konsultacja z lekarzem przeprowadzającym zabieg i ocena możliwości korekcyjnych u konkretnego pacjenta.

  1. Powiększenie ust tłuszczem.
    Metoda ta wykorzystuje własną tkankę tłuszczową przeszczepioną z okolicy brzucha lub bioder. Pobrana tkanka musi zawierać żywe komórki, które zagnieżdżą się w nowym miejscu. Zabieg powtarza się co 6-12 miesięcy. Po kilku zabiegach efekt utrzymuje się z reguły dłużej.
  2. Powiększenie ust wypełniaczami wchłanianymi.
    Istnieje wiele rodzajów wchłanianych wypełniaczy, wykonanych z naturalnych lub syntetycznych biokompatybilnych materiałów pozyskanych metodami bioinżynierii. Do osiągnięcia pożądanego rezultatu zazwyczaj wystarczy jeden zabieg, który należy powtarzać zazwyczaj co 6-12 miesięcy w przypadku krócej utrzymujących się materiałów i 12-48 miesięcy w przypadku długo utrzymujących się materiałów. Wypełniacze różnią się głównie trwałością, plastycznością i ceną. Wyróżniamy tu preparaty usieciowanego kwasu hialuronowego (Emervel, Teosyal, Restylane, Juvederm, Regenyal), karboksymetylocelulozy (Erelle), kolagenu (CosmoDerm, CosmoPlast), hydroksyapatuty wapnia (Radiesse), kwasu polimlekowego (Sculptra), polikaprolaktonu (Ellanse).
  3. Permanentne syntetyczne materiały wypełniające.
    Istnieją wypełniacze trwałe, które ze względu na nieodwracalność działań ubocznych, dużą ilość powikłań nie są często stosowane. Preparaty te zawierają: poliakrylamid, polimetylometakrylan, hydrożel akrylowy.
  4. Zabiegi chirurgiczne.
    Dają trwałe efekty. Należy do nich m.in. lifting ust, implanty, przeszczepy. Efekty są nieodwracalne, jednak nie trzeba powtarzać zabiegów co kilka-kilkanaście miesięcy. Po zabiegu zostają z reguły niewielkie blizny.

Pacjenci najczęściej decydują się na rozwiązanie z użyciem preparatów wchłaniających się, głównie ze względu na bezpieczeństwo, naturalny efekt oraz możliwość korekcji efektu zabiegu i rozpuszczenie wypełniacza.

Jak powinienem przygotować się do zabiegu?

  1. Należy rzucić lub ograniczyć w znacznym stopniu palenie papierosów na 6 tygodni przed planowanym zabiegiem aby proces gojenia przebiegał w sposób prawidłowy.
  2. Przynajmniej 7 dni przed zabiegiem nie przyjmować aspiryny, leków przeciwbólowych, ziół, lub innych substancji które mogą powodować wzmożone krwawienie.
  3. Ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu zarówno przed jak i po zabiegu.

Ile trwa zabieg?

Czas zabiegu wynosi 20-60 min.

Czy powiększanie ust z zastosowaniem wypełniaczy boli?

Do zabiegu używane są bardzo cienkie igły lub specjalne kaniule lub igły, co gwarantuje bezbolesną i niepowodującą traumy iniekcję. U pacjentów stosujemy miejscowe znieczulenie powierzchowne w postaci maści lub schładzamy zimnym okładem, a u szczególnie wrażliwych osób można zastosować znieczulenie miejscowe lidokainą w zastrzykach. Iniekcje zazwyczaj nie powodują bólu. Może się jednak zdarzyć, że mniejsze, powierzchowne naczynko krwionośne zostanie nakłute i powstanie niewielki krwiak. Na życzenie pacjenta dany obszar zostaje schłodzony przy użyciu zimnego kompresu.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Ciąża i karmienie piersią. Choroby o podłożu autoimmunologicznym. Skłonność do tworzenia się keloidów. Stany zapalne skóry w miejscu zabiegu.

Jakie są możliwe powikłania?

Najczęściej występuje obrzęk, sińce oraz zaczerwienienie, które ustępują po upływie 7 dni od zabiegu. W niektórych przypadkach może dojść do tworzenia się grudek, ziarniniaków, reakcji nadwrażliwości, miejscowych zakażeń skóry.

Kosmetyczka czy lekarz-kto może wykonywać zabieg?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, w tym zabieg powiększania ust są coraz bardziej popularne i dostępne. Zgodnie z zaleceniami producenta, zgłoszonymi do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych, oraz wymaganiami przewidzianymi ustawą o wyrobach medycznych, a nawet instrukcją użytkowania zamieszczoną na ulotce dołączonej do opakowania preparatu wypełniającego, wyroby te mogą być stosowane wyłącznie przez lekarzy, którzy przeszli odpowiednie przeszkolenie.

Czy zabieg powiększania i modelowania ust może wykonać każdy lekarz?

Każdy może kupić farby, co nie czyni go artystą. Zdolności artystyczne połączone ze zdolnościami medycznymi i kosmetycznymi są kluczem do sukcesu oraz spektakularnych efektów. Pomimo tego, że w świetle prawa zabiegi z zakresu medycyny estetycznej może wykonywać każdy lekarz, wybór doświadczonego specjalisty z szerokim zakresem wiedzy, doświadczeniem oraz licznymi certyfikatami zapewni najlepszy rezultat dla Ciebie. Pamiętaj również, że przy każdej terapii ważna jest współpraca i zaufanie na linii lekarz-pacjent.